Beszédkutatás 2020 konferencia

A Nyelvtudományi Intézet Fonetikai Osztálya szeretettel meghívja Önt a 2020. évi Beszédkutatás – Speech Research konferenciára. A konferencia időpontja: 2020. december 14-15. A konferencia programja: https://fonetika.nytud.hu/konferenciaink/beszedkutatas-konferencia/beszedkutatas-speech-research-2020-program Helyszíne: Nyelvtudományi Intézet (1068 Budapest, Benczúr u. 33.). A teljes konferenciát online tartjuk meg. Meghívott előadók: Navracsics Judit (Pannon Egyetem) Honbolygó Ferenc (TTK Agyi Képalkotó Központ, ELTE PPK) Mihajlik Péter (BME TMIT)

Continue reading »

A társalgás- és fordulószerveződés kvantitatív és kvalitatív vizsgálata

Meghívó 2020. november 12. (csütörtök) 11 óra Horváth Viktória – Krepsz Valéria – Gyarmathy Dorottya – Hámori Ágnes – Dér Csilla Ilona – Huszár Anna A társalgás- és fordulószerveződés kvantitatív és kvalitatív vizsgálata: lehetőségek és kihívások Helyszín: Zoom Link: https://us02web.zoom.us/j/86801255511?pwd=WjVzYzd3YTkzaWRLdHRqOTAzV3FzUT09 Meeting ID: 868 0125 5511 Passcode: 657082 Az absztrakt letölthető innen: http://www.nytud.hu/intprog.html Szervező: Nyelvtudományi Intézet, Fonetikai Osztály, Társalgáselemzési Kutatócsoport

Continue reading »

Új nézőpontok a magyar nyelv leírásában 8.

ÚJ NÉZŐPONTOK A MAGYAR NYELV LEÍRÁSÁBAN 8. 2020. NOVEMBER 19–20. (ONLINE) Az ELTE BTK MNYFI Mai Magyar Nyelvi Tanszéke és az ELTE DiAGram Funkcionális Nyelvészeti Központ online konferenciát rendez Új nézőpontok a magyar nyelv leírásában 8. A magyar mondat és kontextuális környezete címmel. A konferencia időpontja: 2020. november 19–20. Regisztráció: A részvétel előzetes regisztrációhoz kötött, amelyhez az alábbi űrlap kitöltése szükséges: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe6PJO_LywnGXCxtFRlHY_evZ1sN_JVmVRrTiUSGIftasN4tQ/viewform?gxids=7628 PROGRAM ABSZTRAKTFÜZET A konferencia fő célja a magyar mondat jelenkori nyelvtudományi leírhatóságának körüljárása. Annak vizsgálata, hogy a legújabb kutatási eredmények alapján mit lehet tudni, mit lehet bemutatni…

Continue reading »

Versengő szerkezetek a középmagyar élőnyelvben

Versengő szerkezetek a középmagyar élőnyelvben ‒ digitalizáció, kutatás, nyelvtörténet Szimpózium IDŐPONT 2020. november 05. 13.30-16.00 óra között HELYSZÍN Online közvetítés az MTA YouTube-csatornáján, élőben RÉSZLETEK Az előadás közvetítését itt érheti el az MTA YouTube-csatornáján. Program 13.30:  Megnyitó Prószéky Gábor, a Nyelvtudományi Intézet igazgatója 13.35: Bevezetés – Korpuszépítés, középmagyar kor, variációvizsgálat: alapkutatások a Nyelvtudományi Intézet Magyar nyelvtörténeti munkacsoportjában Dömötör Adrienne 13.50: Mindig az élőnyelv a modernebb? – Vonatkozó névmási váltakozás  középmagyar kori nyelvi rétegekben Dömötör Adrienne 14.10: Névutó csak a (fő)név után? Névutók vándorlása térben és időben Dér Csilla…

Continue reading »

Szóbeli bántalmazás — továbbképzés pedagógusoknak

A képzés ajánlott pedagógusok és nem pedagógusok számára, mivel a fájdalmat okozó kommunikációval az élet minden területén valamennyien találkozunk. A képzés interaktív és gyakorlati megközelítésű: a képzésen részt vevők szóbeli bántalmazással kapcsolatos (saját) élményeinek felismerésében és kezelésében nyújt segítséget. A képzés további témakörei: A verbális agresszió minden esetben szándékos/tudatos, avagy lehet-e nem szándékos? Szubjektív-e annak eldöntése, hogy egy megnyilatkozás verbális agressziónak minősül-e, avagy nem? Eldönthetőek ezek az előző kérdések pusztán a nyelvi viselkedés megvizsgálásával? Milyen nyelvi kísérőjelenségei vannak a bántalmazás folyamatának, s ezek hogyan segítenek…

Continue reading »