Újdonságok a szemantikai és pragmatikai kutatásokban 2.

KONFERENCIAFELHÍVÁS A Szegedi Tudományegyetem Általános Nyelvészeti Tanszéke és a Pragmatika Centrum Országos Kutatóközpont 2015-ben ismét megrendezi az Újdonságok a szemantikai és pragmatikai kutatásokban címu” konferenciát. A konferenciára olyan magyar nyelvu” elo”adásokat várunk, amelyek szemantikai és pragmatikai témájú kutatások még nem publikált eredményeiro”l számol be, és nemzetközileg elfogadott módszereket fejlesztenek tovább és/vagy alkalmaznak újabb területeken. A konferencia ido”pontja: 2015. április 17. Helye: SZTE BTK Kari Konferenciaterem, Szeged, Egyetem u. 2. A konferencia szervezo”i: Maleczki Márta, Németh T. Eniko” és Szécsényi Tibor A szakmai bizottság tagjai: Alberti…

Continue reading »

Construal and Grounding Conference

The DiAGram Research group in functional linguistics at Eötvös Loránd University (Budapest, http://www.diagram.elte.hu) is inviting linguists to the international conference ‘Construal and Grounding’, due to take place in Budapest, 16-17 October 2014. VENUE The venue for the programme is Building A of Eötvös Loránd University’s campus at 4 Múzeum krt., near Astoria underground station.Plenary sessions and Session 1 talks are held in the Faculty Council Room (Kari Tanácsterem) on the ground floor.Session 2 talks are delivered in the Dean’s Council Room (R 144) on the first floor. PROGRAMME…

Continue reading »

És itt a második kötet!

Juhász Valéria — Kegyesné Szekeres Erika (szerk.) 2013. Társadalmi nem és nyelvhasználat. Válogatott szemelvények az angol és a német szakirodalomból. Szeged: Szegedi Egyetemi Kiadó — Juhász Gyula Felsőoktatási Kiadó.   Három kötet lesz, az első után már itt is a második kötete a Társadalmi nem és nyelvhasználat c. sorozatnak, amely az angol és a német nyelvű genderszakirodalomból tartalmaz 12 jobbnál jobb írást.  Általánosabb témájú tanulmányok mellett (mint például Helga Kotthoffé) főként olyanok kaptak helyet, amelyekben „a gender mint oktatási, politikai és kulturális koncepció jelenik meg,…

Continue reading »

Bevezetés a kognitív nyelvészetbe

Tolcsvai Nagy Gábor 2013. Bevezetés a kognitív nyelvészetbe. Budapest: Osiris Kiadó. 392 p.     Rég várt kötet Tolcsvai Nagy Gábor A bevezetés a kognitív nyelvészetbe  című munkája a 2010-es (és a 2011-es, javított változatú) Kognitív szemantika után. Mivel a könyv hátoldalán olvasható összegzés igen informatív, kedvcsinálónak ezt idézem: „A kognitív nyelvészet olyan funkcionális nyelvmagyarázat, amely a beszélő ember megismerőképességeiből és az emberi kommunikáció fő jellemzőiből kiindulva mutatja be a nyelvet. A beszélő ember jelentést kíván nyelvi formába önteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, úgy, hogy…

Continue reading »